*Please note that all hay/alfalfa is sold by the bale NOT "by the ton." Hay/Alfalfa is only sold BY THE BALE as there is not a certified scale on site to allow legal sales of hay/alfalfa by the ton. All Loads of hay/alfalfa are weighed prior to being brought in and the bale weights are then averaged. When prices are listed as AVERAGED price per ton, that is all it is, an AVERAGE. When you calculate what your hay costs will be, remember that you are buying it BY THE BALE as this is the legal method of selling hay.
To calculate price per ton: Divide 2000 by the weight of the bales, then multiply that by the price of the bale.
For example: 2000(one ton) / 80(average bale weight) x $10(price per bale) = $250
This page updated 7/21/2023
Hay is moving so quickly this year that there are times we sell out before we can update our website.
Please ALWAYS call or text Landon and double check inventory.
To calculate price per ton: Divide 2000 by the weight of the bales, then multiply that by the price of the bale.
For example: 2000(one ton) / 80(average bale weight) x $10(price per bale) = $250
This page updated 7/21/2023
Hay is moving so quickly this year that there are times we sell out before we can update our website.
Please ALWAYS call or text Landon and double check inventory.
Regular 2 and 3 String Bales:
2023 Timothy
- 110 pound average bale
- 3 String Bales
- $25 each or $24 each if you buy 16+ bales
2023 Timothy/Meadow Grass *Certified WEED FREE*
- 3 String
- 85 pound average bale
- $19 each or $18 each if you buy 20+ bales
2023 Teff
- 85 pound average bale
- 3 String Bales
- $22 each or $21 each if you buy 20+ bales
2023 Orchard
- 3 string bales
- 1st Cutting
- 87 pound average bale
- $18.50 each or $17.50 each if you buy 20+ bales
2023 Orchard Mix
- This is a mix of several varieties of Orchard Grass
- 1st Cutting
- 90 pound average bale
- $20 each or $19 per bale if you buy 20+ bales
2023 Alfalfa 1st Cutting
- 1st Cutting
- 2 String
- 103 pound average bale
- $23 each or $22 each if you buy 16+ bales
2023 Alfalfa 2nd Cutting
- 2nd Cutting
- 3 String
- 103 pound average bale
- $23 each or $22 each if you buy 16+ bales
BIG BALES 3x4x8'
Valley Orchard Grass
Alfalfa
Valley Orchard Grass
Round Bales
Valley Grass
700 pounds average
$70 each
COW or Feeder Hay listed below
DISCLAIMER:
Diamond L Feed & Transport LLC, any of their employees and/or representatives and the property owner are NOT RESPONSIBLE for any damages to any person, vehicle, trailer and/or personal property during loading.
Loading is a complementary service we provide. Anyone may decline this service.
You are welcome to load yourself, by hand, at your OWN RISK.
In addition, the property is equipped with multiple security cameras enabling us to view all angles of all activities.
We apologize for any inconvenience this may cause, however this is an effort to keep our prices as low as possible.
Valley Orchard Grass
- 1390 pounds average bale
- $160 each or $150 each if you buy 4+
Alfalfa
- 1450 pounds average bale
- $250 each
Valley Orchard Grass
- 1150 pounds average bale
- $180 each or $170 each if you buy 4+
Round Bales
Valley Grass
700 pounds average
$70 each
COW or Feeder Hay listed below
- damaged bales or grass hay that is not what we consider "horse quality"
- Sold "AS IS"
- Call for availability as this goes very quickly and varies from week to week
DISCLAIMER:
Diamond L Feed & Transport LLC, any of their employees and/or representatives and the property owner are NOT RESPONSIBLE for any damages to any person, vehicle, trailer and/or personal property during loading.
Loading is a complementary service we provide. Anyone may decline this service.
You are welcome to load yourself, by hand, at your OWN RISK.
In addition, the property is equipped with multiple security cameras enabling us to view all angles of all activities.
We apologize for any inconvenience this may cause, however this is an effort to keep our prices as low as possible.